Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dietę ketogeniczną należy stosować zgodnie z zaleceniami specjalistów, ponieważ w przeciwnym razie możemy doprowadzić do pogorszenia naszego stanu zdrowia. To dość mało znana dieta, którą jednak należy stosować z głową, ponieważ może ona doprowadzić też do złych zmian w naszym organizmie, dlatego nie każdy powinien z niej korzystać.

Ma ona jednak bardzo wiele plusów, które pomogą w poprawie naszego samopoczucia i pozwolą zrzucić kilka kilogramów.

Jakie posiłki należy jeść, gdy stosujemy dietę ketogeniczną?

Polega ona na tym, aby w swoim spożywaniu posiłków ograniczyć węglowodany i białko, a jeść większe ilości tłuszczów. Mają one stanowić w naszej diecie około 80-90 procent jedzonych posiłków, a pozostałą ilość mają stanowić białka i cukry.

Pamiętajmy, że nasz organizm czerpie energię ze zjedzonych węglowodanów. Dlatego podczas tej diety, kiedy nie będzie miał cukrów musi on czerpać wartości odżywcze ze spożywanych tłuszczów. Dochodzi wtedy do tzw. ketozy, która sprawia, że ilość ketonów wytworzonych w wyniku rozpadu tłuszczów jest większa niż ilość glukozy we krwi. W konsekwencji zachodzenia tego procesu w naszym ciele zmniejsza się u nas poczucie głodu i jemy mniejszą ilość słodyczy. Dieta ta jest idealna na 2-3 miesiące, ponieważ po tym okresie, kiedy spożywamy dużą ilość tłusczy znowu może nam spaść ilość energii. Pojawi się zmęczenie, problemy z koncentracją, a w niektórych przypadkach może ona doprowadzić do wystąpienia kamicy moczanowej i częstomoczu. W pierwszym okresie jej stosowania będziemy widzieli duże efekty.

Przede wszystkim ten rodzaj diety służy do redukcji masy ciała, dlatego, jeżeli restrykcyjnie przestrzegamy jej zasad to następuje spora redukcja kilogramów w krótkim czasie.